Jaký je rozdíl mezi ASTM A249 a A213?
Jaký je rozdíl mezi ASTM A249 a A213?ASTM A249je standard pro svařované austenitické ocelové trubky pro kotle, přehříváky, výměníky tepla a kondenzátory.
TheASTM A213je standard pro bezešvé feritické a austenitické ocelové trubky pro kotle, přehříváky a výměníky tepla.
Trubky výměníku tepla ASTM A213 vs ASTM A249: Výrobní procesy
NormaASTM A213se zaměřuje na bezešvé trubky, vyráběné vytlačováním nebo tažením za studena, vhodné pro vysokotlaké a vysokoteplotní podmínky. Na druhou stranu,ASTM A249se týká svařovaných trubek, vyráběných podélným svařováním a obecně opracovaných za studena, určených pro všeobecné použití s větší rovnoměrností tloušťky stěny.
Klíčové rozdíly mezi potrubím ASTM A213 a ASTM A249
| Funkce | ASTM A213 | ASTM A249 |
|---|---|---|
| Typ trubky | Bezešvé (bez svařování) | Svařované (ERW/Laser/TIG) |
| Hlavní použití | Vysokotlaké kotle, přehříváky | Výměníky tepla, kondenzátory |
| Materiály | Austenitická a feritická ocel (TP304, 316L, 310S, 347 atd.) | Pouze austenitická ocel (TP304, 316L, 321 atd.) |
| tloušťka stěny | Obecně tlustší | Tenčí a velmi jednotné |
| Povrchová úprava | Válcované za tepla nebo za studena | Zpracováno za studena a tepelně zpracováno |
| Požadavky na testování | Zkoušky lemování, lemování, tvrdosti a hydrostatické zkoušky | Zcitlivění svaru, drcení, zkouška zpětného ohybu |
Materiály a třídy
Obě normy používají široce používané třídy austenitické nerezové oceli: TP304, TP304L, TP316, TP316L, TP347, TP347H, TP321, TP321H a 904L s exkluzivními vlastnostmi pro různé průmyslové aplikace.
Porovnání rozměrové tolerance: ASTM A213 vs ASTM A249
1. Tolerance vnějšího průměru (OD).
Tolerance vnějšího průměru je nezbytná pro zajištění usazení na trubkovnici.
| Vnější průměr (palce) | Vnější průměr (mm) | DE tolerance (palce) | Tolerance vnějšího průměru (mm) |
|---|---|---|---|
| < 1.000 | < 25.4 | ±0,004 | ±0,10 |
| 1 000 – 1 500 | 25.4 – 38.1 | ±0,006 | ±0,15 |
| >1 500 – < 2 000 | >38,1 – < 50,8 | ±0,008 | ±0,20 |
| 2 000 – < 2 500 | 50,8 – < 63,5 | ±0,010 | ±0,25 |
| 2 500 – < 3 000 | 63,5 – < 76,2 | ±0,012 | ±0,30 |
Poznámka: Tyto tolerance jsou platné pro obě normy podle obecných požadavků ASTM A1016.
2. Tolerance tloušťky stěny (EP)
Zde je důležitý praktický rozdíl: svařované trubky A249 mají větší jednotnost než bezešvé trubky A213.
| Pravidlo | Typ trubky | Tolerance tloušťky | Technický důvod |
|---|---|---|---|
| ASTM A213 | Bezešvé (studený povrch) | ±10% nebo ±12,5% (v závislosti na velikosti) | Při vrtání plného ingotu je obtížné kontrolovat soustřednost. |
| ASTM A213 | Bezešvé (dokončení za tepla) | +40 % / -0 % (podle poměru DE/EP) | Vytlačování za tepla vytváří větší variace. |
| ASTM A249 | Svařované (válcované za studena) | ±10 % | Pochází z přesné laminované pásky, větší soustřednost. |
3. Tolerance délky řezu
Platí pro pevné délky (ne náhodné délky).
| Vnější průměr | Délka (stopy) | Pozitivní tolerance | Negativní tolerance |
|---|---|---|---|
| Všechny velikosti | < 24 ft | {{0}/8 palce (3 mm) | -0 |
| Všechny velikosti | 24 – 34 stop | {{0}/4 palce (6 mm) | -0 |
| Všechny velikosti | >34 stop | +1/8 palce na 10 stop | -0 |
Aplikace: ASTM A213 vs ASTM A249
ASTM A213 (bezešvé) a ASTM A249 (svařované) jsou základní standardy pro trubky z austenitické nerezové oceli určené do výměníků tepla, liší se především způsobem výroby a tlakovou klasifikací. Standard A213 je navržen pro vysokotlaké, vysokoteplotní a kritické aplikace, zatímco A249 se často používá pro obecné služby, kondenzátory a aplikace, kde je určujícím faktorem cena.
Rozdíl mezi ASTM A269 a A249?
ASTM A249 vyžaduje, aby byl svar opracován za studena po procesu svařování a před konečným tepelným zpracováním. ASTM A269 nevyžaduje žádný typ práce za studena nebo kontrolu svarové housenky. Norma ASTM A270 nevyžaduje přítomnost svarové housenky. ASTM A554 lze dodat s neporušenou svarovou housenkou; proto splňuje možnost „Eliminated Bead“ stanovenou ve standardu A554.
Dodavatel trubek výměníku tepla ASTM A213/A249
100% sledovatelnost:EN zkušební certifikáty 10204 3.1.
Pokročilé nedestruktivní testování:Všechny trubky procházejí vířivými a hydrostatickými proudy.
Globální logistika:Balení v dřevěných krabicích bez fumigace pro plnou ochranu.
Kompletní specifikace
| Funkce | ASTM A213 (bezešvé) | ASTM A249 (svařovaný) |
|---|---|---|
| Výrobní proces | Tažené za studena nebo válcované za tepla | Tavné svařování + práce za studena |
| Obvyklé známky | Austenitické: TP304/L/H, 316/L/H, 321/H, 347/HFerritické: T11, T12, T22, T5, T91 | Pouze austenitické: TP304/L, 316/L, 321, 347, 317/L |
| Označení UNS | S30400, S31603, S32100, K11597 (T11) | S30400, S31603, S32100, S31703 |
| Vnější průměr | 1/8" – 5,00" (3,2 – 127 mm) | 1/8" – 5,00" (3,2 – 127 mm) |
| tloušťka stěny | 0,015" – 0,500" (0,4 – 12,7 mm) | 0,015" – 0,320" (0,4 – 8,1 mm) |
| Formáty | Rovné, ve tvaru U, vinuté, žebrované | Rovné, ve tvaru U, vinuté |
| Standardní délky | Až 24m | Až 30m |








